Teodor Sjus Gajzel (1904 – 1991), poznatiji kao Doktor Sjus, američki ilustrator i pisac mnogu decu je uveo u svet čitanja. Odrasle je uveo u dečji svet, svet mašte i fantazije koju je smatrao važnim delom života. Govorio je da nam fantazija omogućava da se smejemo relanosti, a besmislice pokreću naše moždane ćelije.
Doktor Sjus je objavio 46 knjiga za decu sa maštovitim likovima, a većina njegovih knjiga je u stihu. One su doživele brojne adaptacije od crtanih preko igranih filmova i televizijskih serijala do predstava na Brodveju. Neke od najpoznatijih knjiga ovog neobičnog doktora su: „Zelena jaja i šunka“, „Mačka sa šeširom“ , „Loraks“, „Horton Hačis“, „Kako je Grinč ukrao Božić“… Bio je perfekcionista pa se događalo da godinu dana radi na knjizi koja ima 200 reči i da odbaci preko 90% materijala.
Kako je Teodor Sjus Gajzel postao Doktor Sjus? Bilo je to u studentskim danima dok je pisao za humoristički književni časopis koledža koji je pohađao. Sa grupom studenata je uhvaćen na jednoj pijanci za vreme prohibicije i zabranjeno mu je da piše za ovaj časopis. Tada počinje da piše pod drugim imenom koje zadržava do kraja života. Svojim novim imenom je na neki način ispunio očevu želju da njegov sin doktorira. Sjus je započeo doktorske studije engleske književnosti na Oksfordu, ali ih posle nekog vremena napušta i vraća se kući sa željom da se posveti crtanju. Nije odmah počeo da piše za decu već je na početku radio za magazine, izdavačke kuće i marketinške agencije, a jedan od prvih značajnih radova Doktora Sjusa bila je ilustrovana reklama za insekticide. Kao i Volt Dizni, za vreme Drugog svetskog rata radio je na propagandnim posterima i filmovima.
Inspiraciju za prvu knjigu za decu je dobio nakon što je pročitao članak u kome su objavljena istraživanja po kojima deca malo čitaju jer su im knjige dosadne. Rešio je da pokaže deci da ne postoji zanimljivija stvar od knjige pa je razmišljao kako im treba predstaviti sve ono što se uči u školi i sve ono što ih očekuje u životu na maštovit način i pomoću ilustracije. Vraćao se sa jednog putovanja motornim čamcem i odlučio da njegova prva knjiga bude napisana upravo u ritmu zvuka motornog čamca. Bila je to knjiga „And to Think That I Saw It on Mulberry Street“ koju je odbilo preko 20 izdavača pre nego što je objavljena.
Najčešće je pisao u stihovima, a metar većine knjiga odogvara metru klasične engleske poezije. Knjige poseduju svoj ritam, a rime su često iznenađujuće i duhovite. Koristio je reči koje razumeju sedmogodišnjaci koji tek ulaze u svet čitanja, ali njihovo značenje dotiče sve generacije. Njegovi stihovi svima izazivaju osmeh i lepo raspoloženje. Knjige su uglavnom motivišuće i podstiču decu da se bore za ono u šta veruju da je vredno i za ono što žele. Podstiču ih da budu još više radoznali i maštoviti, da čitaju i razmišljaju pozitivno. Njegove knjige umeju i da teše decu kada su tužna i razočarana, ali i da im na maštovit način prikažu probleme. Ovaj doktor svima vraća veru u sebe i podseća nas da smo neponovljive ličnosti čiji snovi vrede i da su i odrasli deca. Odrasle koji su prestali da budu deca Sjus ne prihvata i kaže „Dođavola sa njima“. U starosti je govorio da se, dok posmatra svoje unuke kako same dolaze do otkrića o svetu, rastuži što više nije dete, a bio je više nego iko. Bio je dete koje razume decu, a odraslima je izazivao suze, smeh i zadovoljstvo što čitaju tako mudre stvari izrečene na tako jednostavan i detinjast način. Govorio je da nikada nije želeo da svojim pričama deci nametne pouku, ali njegove knjige su upoznavale čitaoce ne samo sa dečjim svetom već i sa ozbiljnim stvarima kao što su ekologija, rasna jednakost, internacionalizam, materijalizam.
Rani crteži Dokotra Sjusa su bili tamni, rađeni olovkom ili vodenim bojama, dok su kasnije knjige imale više boja. Likovi su jednostavno nacrtani, često predstavljaju antropomorfne životinje ili izmišljena bića, a njihovi karakteri su puni života. Mačka sa šeširom (The Cat in The Hat) je najpoznatiji junak Doktor Sjusovih priča i hvalisavac koji oko sebe pravi haos i uživa u njemu. Ima neobičan smisao za humor i voli da izvodi trikove. Sam I am je uporan i detinjast optimista koga ne možete odvratiti od toga da u svemu vidi pozitivan ishod. Loraks govori u ime drveća i štiti prirodu. Opominje da životinje neće imati gde da žive ako uništimo njihovu prirodnu sredinu. Loraksov izgled je inspirsan izlgedom Teodora Ruzvelta (nizak rast i brkovi) koji se takođe zalagao za očuvanje životne sredine. Grinč koji je ukrao Božič je zle naravi i želi sve da pokvari. Horton je dobrodušan slon koji nikada ne gubi veru, iako mu se svi uvek podsmevaju jer veruje u nešto u šta drugi ne veruju.
Danas Doktor Sjus ima svoju zvezdu na Holivudskom bulevaru, iako je govorio da Holivud i on nisu jedno za drugo, a u njegovom rodnom gradu (Springfild, Masačutes) otvoren je park sa figurama likova iz njegovih knjiga. Njegov rođendan (2. mart) proglašen je za nacionalni praznik čitanja. Ustanovljena je nagrada koja nosi njegovo ime i dodeljuje se najboljoj američkoj knjizi namenjenoj deci koja tek počinju da čitaju. Vreme je da i vi upoznate Doktora Sjusa, ako još uvek niste.