Devet filmova se bori za titulu najboljeg na ovogodišnoj dodeli „Oskara“. Svi su dobili i više nego odlične kritike, ali samo jedan može biti najbolji! Hoće li to zaista biti „La La Land“ sa rekordnih 14 nominacija? Predstavljamo vam izbor Akademije za prestižnu titulu.
Dodela „Oskara“, najprestižnijih filmskih priznanja na svetu, biće održana 26. februara, u „Dolbi teatru“ u Los Anđelesu. Film „La La Land“ dobio je 14 rekordnih nominacija, što je pre njega uspelo samo filmovima „Sve o Evi“ i „Titanik“. Mjuzikl, po broju nominacija, prate filmovi „Dolazak“ i „Mesečina“, sa po osam nominacija. Glumica Meril Strip nominovana je po 20. put za „Oskara“, što nijednoj glumici nije pošlo za rukom do sada. Za razliku od protekle godine, kada je Akademija žestoko kritikovana zbog rasizma i izostanka crnih glumaca na listi nominovanih, sada to nije slučaj. Ove godine, u svakoj postojećoj kategoriji, nominovani su glumci i drugi filmski stvaraoci afroameričkog porekla. „Portal Mladi“ predstavlja vam ovogodišnji izbor Američke filmske akademije za najprestižniju nagradu – „Najbolji film godine“.
LA LA ZEMLJA („La La Land“)
Ovaj film je, po svemu sudeći, prekretnica u karijerama mladih glumaca Eme Stoun i Rajana Goslinga. Posle osvajanja skoro svih prestižnih filmskih nagrada, usledilo je 14 nominacija za „Oskara“. Dvočasovna muzička priča vrti se oko dvoje mladih ljudi – glumice i muzičara koji pokušavaju da ostvare svoje snove u obećanoj zemlji, iako im ne ide baš lako. Netrpeljivost u početku, kasnije prerasta u zaljubljenost između njih dvoje. Međutim, kakva bi to filmska ljubavna priča bila kada bi sve bilo savršeno? Profesionalne kritičare je zadivilo sve u vezi s filmom: od scenarija i muzike do glume Eme Stoun i Rajana Goslinga, koji su ujedno i u trci za nagradu najbolje glumice, odnosno glumca.
MESEČINA („Moonlight“)
Žanrovski drama, film prati život mladog Čirona, homoseksualca od ranog detinjstva i osvrće se na tri faze njegovog života: rano detinjstvo, tinejdžerski period i zrelo doba. Prikazuje kako je mladom crnom čoveku da odrasta u okolini koja ima predrasude i sklonost ka odbijanju različitosti. Mladić ne trpi nasilje samo od svojih vršnjaka, već i od svoje majke, zavisnika od narkotika. Ipak, postoje i oni koji ga prihvataju baš takvog kakav jeste. Kritičari su jednoglasno pohvalili film, od kojih je jedan rekao „da se ovakva priča retko viđa u bioskopima“. Film je osvojio „Zlatnog globusa“ za najbolju dramu, a sada je u trci za osam „Oskara“.
DOLAZAK („Arrival“)
Film prati život lingviste Luiz Benks. Dok ona predaje na fakultetu, 12 svemirskih brodova se nastanilo širom sveta i ona je jedna od odabranih koji će morati da uspostavi kontakt sa misteriznim bićima koji su došli na planetu Zemlju i da sazna sa kojim razlogom su tu. Kada uspostavi kontakt putem određenih znakova koji oni njoj šalju, ona nalazi povezanost sa trenucima koje je doživljavala u prošlosti sa svojom ćerkom, koja je preminula od raka. Mnogi su pohvalili priču filma i glumu Ejmi Adams, a u bioskopima je zaradio skoro 200 miliona dolara.
GREBEN SPASA („Hacksaw Ridge“)
Sniman po istinitoj priči, „Greben spasa“ prati život Desmonda Dosa, momka koji ima želju da se priključi vojsci i da služi svojoj zemlji tokom Drugog Svetskog rata. Međutim, zbog ličnih stavova i religijskih ubeđenja, on odbija da nosi pušku. To nailazi na podsmeh i kritiku ostalih u vojsci, ali on ostaje pri svome i želi da pomaže vojnicima kao lekar dok su oni na ratištu. Ostali vojnici, zapravo, nisu ni svesni koliko im on može biti od pomoći. Film je u bioskopima zaradio 70 miliona dolara, a sada je u trci za šest Oskara.
LAV („Lion“)
Film „Lav“ rađen je, takođe, po istinitoj priči. Indijac po poreklu, dečak Saru našao se odjednom sam na železničkoj stanici odakle kreće njegov životni put. Posle zbrinjavanja od strane socijalne službe, njega i još jednog dečaka usvaja porodica iz Australije, koja mu pruža dom i ljubav. Kada Saru odlazi na studije, u njemu počinje da se razvija želja da pronađe majku od koje se izgubio još davno. Glavnu ulogu igra Dev Patel, a sporednu žensku ulogu igra fantastična Nikol Kidman. Film je dobio šest nominacija za Oskara, a pevačica Sia je za potrebe filma snimila pesmu „Never Give Up“ koja je već postala hit. Zanimljivo je da se glavni glumac već probio u svetu filma: njegova prva uloga je bila u hitu „Milioner iz blata“, koji je osvojio čak osam Oskara.
MANČESTER PORED MORA („Manchester by the Sea“)
Ovu tešku porodičnu dramu mnogi kritičari su proglasili remek delom, a ima čak šest šansi da osvoji „Oskara“. Film prati životnu priču domara Lija, koji je izgubio troje svoje dece u požaru. Introvertan i agresivan, povlači se u svoj život, a ubrzo saznaje da mu je i brat preminuo od teške bolesti. Osim materijalnog nasledstva, on mora da se brine i o njegovom sinu tinejdžeru, što obojici ne pada baš lako. Kejsi Aflek dobio je Zlatnog Globusa kao najbolji glumac, a ostaje nam da vidimo hoće li mu se sreća osmehnuti i na dodeli Oskara, gde takođe ima šanse.
OGRADE („Fences“)
„Ograde“ je film koji prati život patrijarhalne porodice u Pitsburgu. Troj, koga igra Denzel Vošington, bivši je igrač bejzbola, a danas čistač i bori se sa svakodnevnim životnim problemima. Iako ima vernu suprugu, on joj saopštava da je vara i da će uskoro da postane otac. Takođe, njegov sin silno želi da se bavi bejzbolom, dok je njegov otac strogo protiv toga. Ova drama, režirana od strane Denzela Vošingtona, nominovana je za četiri Oskara. Glumica Vajola Dejvis je za ulogu supruge Rouz osvojila Zlatni Globus, kao najbolja sporedna glumica.
PO CENU ŽIVOTA („Hell or High Water“)
Ovaj moderni vestern-triler prati život braće i njihove serije pljački kako bi sačuvali porodično imanje u Teksasu. Između ostalog, opisuje i njihov odnos kroz (za njih) svakodnevne situacije i dokle su spremni da idu zarad svoje porodice. Pored titule za najbolji film, ova drama se bori za još tri nagrade: za najbolju montažu, najbolji originalni scenario i nagradu za najboljeg sporednog glumca, koja bi pripala Džefu Bridžisu. Kritičari su se složili da je film visokog kvaliteta, a posebno su pohvalili oživljavanje vesterna kao žanra na bioskopskim platnima.
FIGURE IZ SENKE („Hidden Figures“)
„Figure iz senke“ je film u kojem glavne uloge igraju tri afroameričke žene briljantnog intelekta, koje svojim znanjem pomažu da se pošalje prvi čovek na mesec. Pored toga što se suočavaju sa svakodnevnim matematičkim i logičkim problemima, one se suočavaju i sa polnom i rasnom diskriminacijom. Tri nezavisne mlade žene na sve načine pokušavaju da dokažu da vrede uprkos predrasudama kolega. Ovaj inspirativni film rađen je po istinitoj priči i nominovan je za tri „Oskara“.
Predstavnik Srbije, film „Dnevnik mašinovođe“, nije uspeo da uđe u uži izbor Akademije za najbolji film van engleskog područja, te se za tu nagradu bore filmovi iz: Danske, Švedske, Australije, Irana i Nemačke. Domaćin ovogodišnje dodele biće voditelj Džimi Kimel, a na crvenom tepihu i velikoj sceni pojaviće se velika imena poput Hali Beri, Leonarda DiKaprija, Semjuela El Džeksona, Skarlet Johanson, Džejmija Dornana i Dakote Fening (para iz trilogije „Pedeset nijansi“), Širli MekLejn, Vorena Bitija, Fej Danavej i mnogih drugih. Legenda akcionih filmova Džeki Čen dobiće nagradu za životno delo. Radio Televizija Srbije prenosiće uživo ovaj filmski spektakl, sa početkom u 2:30 posle ponoći.
Koji su Vaši favoriti? Recite nam u komentarima.