Vodimo vas u Bitef! Besplatne karte za ljubitelje pozorišta

Pozorišna predstava: Leni
Bitef teatar, Skver Mire Trailović 1
Nedelja, 28. februar u 20h

Portal Mladi deli 2 x 2 besplatne karte za predstavu Leni u Bitef teatru… Ali ovog puta malo drugačije nego do sada… Pročitajte u nastavku teksta, ispod sledeće fotografije… 

KAKO DOBITI KARTE? Ništa komplikovano. 🙂

Potrebno je da:

  • na Fejsbuku lajkujete i šerujete ovaj tekst (publish je 26.2. u 14.10h)
  • u komentaru ovog teksta (NA SAJTU; ne na Fejsbuku) napišete svoju omiljenu predstavu koju ste gledali u beogradskim pozorištima
  • I da ispratite na kraju objave imena dobitnika (oko 22h) koja će biti postavljena u komentaru posta na našoj Fejsbuk stranici

PRATITE NAS: Svake nedelje vodimo vas na nekoliko mesta – bioskopi, pozorišta, muzeji, izložbe, posete…

Saznajte prvi informacije koje se tiču nas, mladih! Šta je to novo u gradu, festivali, studentska obaveštenja…

Leni Rifenštal je bila režiserka, glumica, plesačica, čija je estetika i napredak filmskoj tehnici bio široko poznat. Kao prijateljica Adolfa Hitlera i Jozefa Gebelsa, bila je poznata po propagandnim filmovima koje je Treći rajh koristio u svoje svrhe. Njen najčuveniji film iz 1934. Trijumf volje prikazuje miting Nacističke partije u Nirnbergu. Iako je govorila da nije učestvovala u kreiranju nacističke propagande, nakon Drugog svetskog rata je uhapšena i povlači se iz sveta filma. Do kraja svog života se bavila fotografijom, poznata po fotografijama afričkog Nuba plemena i radom na podvodnom filmu.

Predstave se bavi zamišljenim susretom dvoje vrlo stvarnih ljudi tokom snimanja šou programa: Leni Rifenštal i Džonija Karsona, američkog TV voditelja i komičara. Projekat Leni Rifenštal  otvara brojna pitanja aktuelna u današnjem vremenu: odnos umetnosti i propagande, novinarstva i propagande, odgovornosti i manipulativnosti umetnika i novinara, snage medija poput filma i  televizije u formiranju političkih stavova gledalaca.

Kako razlikujemo dobro i zlo kada su u pitanju istorijski procesi i političke ideje u trenutku kada se istorija događa? Da li je lepota povezana sa idejom dobra ili estetski fenomen egzistira izvan i mimo etičke komponente? Da li je svaki umetnički čin nužno i politički čin?  Da li je održiva priča koju je Leni Rifenštal u godinama posle Drugog svetskog rata ponavljala – da je nju uvek zanimala isključivo lepota, harmonija? 

17 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here