Da li stvarno znate koji je vaš tip kose? Zašto je bitno to uopšte znati, pitate se? Na osnovu vašeg tipa kose, možete na najbolji način odrediti negu kose, jer svaki tip kose iziskuje drugačiju negu.
Da li je vaša kosa masna, suva, ili možda normalna? Naravno da se nega masne kose u potpunosti razlikuje od nege suve, a to ćete najbolje videti kada se upoznate sa adekvatnom negom vaše kose.
Bitno je da znate da svaki problem koji imate sa kosom, možete i rešiti. Nekada je rešenje brzo i odmah vidljivo, a nekada je potrebno vreme.
U zavisnosti od oštećenja kose, i od toga da li je često farbate ili tretirate svakodnevno fenom i neadekvatnim proizvodima za vaš tip kose, zavisiće i oporavak vaše kose.
Pravilna nega masne kosa
Bez obzira na to da li smatrate ovu pojavu masne kose kao kozmetički problem, masna kosa je veoma neprijatna i teško je se rešiti. Sa pravom i adekvatnom negom vaše kose može se uskoro pretvoriti u zdravu kosu.
Bez obzira na sve napore i najdelotvornije stilizovanje, beživotna masna kosa može postati stalni problem, što uzrokuje frustracije među mnogim ženama. Ovaj tip kose izgleda zanemareno i prljavo i smatra se manom u izgledu osobe koja je ima. Zapravo, to nije ništa drugo nego rezultat prirodnog procesa.
Prekomerna proizvodnja sebuma je uzrok masne kose. U najgorem slučaju, lojne žlezde začepljuju koren dlake i mogu uzrokovati prekomerni gubitak kose i pojavu peruti na koži glave. Uzroci prekomerne proizvodnje sebuma su nasledni faktor, nezdrava ishrana, lekovi ili neadekvatna nega kose.
Proizvodnja sebuma takođe može varirati sa promenom godišnjih doba, klimatskim promenama, fluktuacijama hormona ili dužim razdobljima stresa. Srećom postoje rešenja za lečenje ovog tipa kose, tj.masne kose.
Dermatolog će pomoći u ozbiljnim slučajevima – prepisanim lekovima koji sadrže trans-retinoinsku kiselinu ili ATRA (supstancu povezanu sa vitaminom A) koja reguliše izlučivanje lojnih žlezda. Međutim, u većini slučajeva posebni proizvodi za negu kose učiniće manje masnu kosu. Ovi proizvodi će vratiti uravnoteženu proizvodnju masnih stvari iz lojnih žlezda.
Morske trave ili biljke poput ruzmarina, koprive ili kamilice regulišu proizvodnju sebuma i pomažu u rešavanju problema masne kose. Šamponi lekovitih katrana mogu takođe regulisati izlučivanje sebuma.
Izbegavajte proizvode koji sadrže belančevine ili stvari za dopunjavanje lipida kao što su ulja ili silicijum. One samo pogoršavaju težak položaj već masne kose i čine je čak i gorom nego pre.
Osim pravilne nege, marljivost u primeni lekova i proizvoda takođe ima važnu ulogu. Neki veruju da će često pranje kose podstaknuti proizvodnju sebuma, ali to zapravo nema osnove, suprotno je istinito. Masnu kosu treba često prati, tj. dnevno, ako je potrebno.
Svaki tretman sa šamponom uklanja gotovo sve sebume od lojnih žlezda. Svaki šampon uklanja malo više sebuma (masti), osiguravajući da se šampon masira u kožu. Rezultat je jasan: pravilna nega sprečava nastanak masne kose.
Masnu kosu rešava dobar šampon. Koristite šampone sa prozirnim izgledom i izbegavajte kremaste šampone.
Uklonite prekomerno ulje (sebum) iz svoje kose i kože glave pomoću pakovanja za kosu.
Operite kosu rano ujutro. Žlezde posebno teško rade noću.
Možete sami napraviti masku za mastan tip kose sa sodom bikarbonom. Potrebno vam je 1 kašika soka limuna, 5 kašika jogurta i kašika soda bikarbone. Pomešati sve sastojke i naneti na kosu. Ostaviti da deluje oko pola sata, pa isprati mlakom vodom. Ovu masku možete koristiti jednom nedeljno kako bi dobili potreban efekat i postigli rezultate za vašu masnu kosu.
Masna kosa iritira kožu glave i čini je posebno osetljivom. Trebalo bi da izbegavate izlaganje i pranje kose vrućom vodom i prekomernu upotrebu fena za kosu. Ostale nepotrebne iritacije za masnu kosu su uske pletenice, konjski rep ili kape i šeširi koje nosite na glavi.
Koristite samo mlaku vodu prilikom pranja kose. Topla voda podstiče proizvodnju sebuma.
Nemojte koristiti četke za kosu previše često. Četkanje će samo podeliti sebum kroz kosu od korena do kraja.
Nemojte koristiti sredstva za ispiranje. Masnoj kosi treba manje balzama nego suvoj kosi. Pravilo broj jedan za masnu kosu je: „Manje je više“
Nega normalne kose
Vaš tip kose je normalna kosa i tražite savete o tome kako da brinete i kako izgleda pravilna nega normalnog tipa kose?
Razmislite o rutini nege vaše kože. Sledite režim koji je prilagođen s tim u vezi, jer ova vrsta nege se odnosi i na negu vaše kose.
Normalna kosa često je kosa sa zdravom količinom sjaja kose koja nije sasvim masna. Obično je mekana na dodir i lagana za stilizovanje. Zapravo, neki bi rekli kako je dobro imati ovaj tip kose.
Bez konzistentne nege kose, održavanja i praćenja dobrih navika za negu kose, normalna kosa može doživeti oštećenja i vidljive promene koji uključuju gubitak kose, vlažnost kose i višak volumena kose.
Podelićemo sa vama najkorisnije savete o tome kako se brinuti o normalnoj kosi na pravi način.
Šampon
Tradicionalni šamponi mogu ukloniti vlažnost kose, posbeno ako se prečesto koristi. Umesto da svaki dan perete kosu, dovoljno bi bilo dva do tri puta nedeljno. Budući da normalna kosa obično nije sklona prekomernom mašćenju kao masna kosa, to ne bi trebalo da predstavlja problem.
Balzam za kosu
Nakon pranja kose šamponom, svakako koristite balzam za kosu kako bi vratili izgubljenu vlagu i povećali sjaj i mekoću kose. Bilo bi dobro da koristite balzam istog proizvođača kao i šampon. Samo pazite da temeljno isperete ostatke šampona .
Koristite masku za kosu
Da biste poboljšali ukupni kvalitet kose, potrebno je koristiti i masku za kosu. Maske za normalan tip kose su jednostavne za korišćenje, ne oduzimaju puno vremena i mogu se nositi tokom obavljanja drugih aktivnosti tokom dana.
Hidrirajte kosu
Samo zato što je vaša kosa normalna, ne znači da je imuna na loše dane i vreme. Kovrdžava kosa posebno uzrokuje gubitak vlage. Pazite da vam kosa bude adekvatno hidrirana.
Češljanje kose
Ne morate četkati kosu 100 puta dnevno kako bi dobili savršenu kosu. U stvari, verovatno će biti najbolje da to činiti mnogo manje . Ako kosa nije kovrdžava, četkajte kosu dok je suva. Kosa koja je vlažna i napunjena vlagom je krhka više nego suva kosa koja može prouzrokovati lomljenje kose.
Takođe, budite nežni prilikom češljanja. Nemojte biti grubi i kidati kosu, jer to dodatno može uticati i na opadanje zdrave kose.
Redovno šišanje kose
Kod ovog tipa kose, najbitnija je pravilna nega krajeva. Najlakši način za uklanjanje ispucalih krajeva, jeste redovno šišanje kose. Posetite svog frizera svakih šest do osam nedelja. Što duže čekate i odlažete odlazak kod frizera, pojaviće se veća oštećenja na vašoj kosi.
Fen za kosu i ostali alat
Da li često koristite fen za kosu, figaro ili prese za oblikovanje kose? Prekomerna toplota može izazvati štetu vašoj kosi, posebno ako ih koristite svakodnevno.
Ako smatrate da je neophodno i morate koristiti ove alate za kosu, nanesite proizvod za zaštitu od toplote i koristite uređaje na nižoj temperaturi.
Trudite se da sušite kosu peškirom ili jednostavno dopustite da se kosa suši prirodno na sobnoj temperaturi.
Pravilna nega suve kose
Nega suvog tipa kose može biti često prezahtevna i frustrirajuća za pojedine dame. Suvoj kosi nedostaje vlaga i može postati krhka, oštra, gruba i ispucalih krajeva. Često, suva kosa je oštećena hemijskim tretmanima.
Problemi sa finom kosom uključuju mlitavost, nemogućnost držanja frizure i nedostatak volumena. Nakon što je suva kosa pravilno hidrirana, stilizovana, njena prirodna svilenkastost, sjaj i živost mogu se obnoviti.
Koristite prirodni hidratantni šampon za suvu kosu. Izbegavajte oštre ili hemijske proizvode koji mogu ukloniti sa kose prirodna ulja. Za negu tanke, suve kose, koristite šampon za volumen koji sadrži prirodne sastojke kao što su ekstrakt shea maslac, mikro-proteini pšenice ili med. Pranje kose šamponom suve i tanke kose nije potrebno više od dva puta nedeljno.
Nanesite hidratantni balzam nakon pranja kose, stavljajući ga malo na koren, ali bogato na krajevima. Cilj je vlažiti suve delove vaše kose, izbegavajući prekomernu higijenu, koja može optereti nežnu kosu. Koristite balzam čak i tokom onih dana kada ne perete kosu šamponom, jednostavno isperite kosu i nanesite.
Evo jednog dobrog recepta, kako brzo i jednostavno možete pripremiti tretman za suv tip kose kod kuće:
Kuvajte šest šoljica vode, a zatim dodajte 2 kašike sveže kamilice i limun. Kuvajte na laganoj vatri oko 10 minuta. Sipajte vaš prirodni proizvod u bocu sa prskalicom i upotrebite ga da osvežite i lečite suvu, finu kosu u danima kada je ne perete šamponom.
Za ovaj tip kose kamilica čini čuda. Kamilica lagano čisti kosu i daje sjaj, dok ulja od limuna štite suvu kosu.
Koristite komercijalno tretiranje vrućim uljima svake nedelje kako biste hranili i hidrirali suvu kosu. Alternativno, možete koristiti maslinovo ulje.
Zagrejte ulje i masirajte ga u kosu i kožu glave, pokrite sa vrućim peškirom pola sata, a zatim operite kosu šamponom.
Posavetujte se sa frizerom koji ima iskustva sa tankom, suvom kosom da biste dobili najbolju moguću frizuru. Odaberite stil frizure koja je kraća napred i okrenuta ka vašem licu, ovo gura kosu napred i daje iluziju dimenzije i volumena.
Posetite svog frizera svakih šest nedelja kako biste oporavili kosu i skratili oštečene krajeve i održali frizuru.
Za vlaženje suve kose, utrljati tri kapi ulja šafranike u kosu, počevši od kraja. Odmorite se od hemijskog farbanja, grubog rukovanja i stilizovanja raznim alatima – uključujući fen za kosu, figaro ili prese za ispravljanje kose- dok je kosa suva i oštećena.
Zaštitite kosu od lošeg vremena. Tokom leta obavezno nosite šešir zimi i kreme za sunčanje formulisane za kosu tokom leta.
Nemojte koristiti teške gelove prilikom stilizovanja vaše frizure, jer oni mogu slepiti kosu, uzrokujući mlitavost vaše kose.
Za zdravlje naše kose, kao i za zdravlje celokupnog organizma, neophodna je zdrava hrana. Naša kosa i koža su spoljašnje stanje našeg organizma. Ćelijama, koje stvaraju kosu, je potrebno redovno snabdevanje najvažnijim nutrijentima. Za zdravu, čvrstu i gustu kosu potrebni su vitamini, minerali, omega 3 masne kiseline i proteini.