U prostorijama Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu u sredu 13 .04. 2016. održan je trideseti po redu skup studenata IT usmerenja. EESTEC Open Day okupio je mnogobrojne studente iz Evrope. Na taj način studenti elektrotehniike zajedno stvaraju bolju budućnost.
Ovaj jednodnevni događaj bio je prilika da studenti iz oblasti IT tehnologije kroz razgovor i radionice dođu do informacija vezanih za prakse i za buduće zaposlenje.Takođe bio je prilika i da se inostrani, ali i domaći studenti upoznaju, razmene iskustva i znanja. Gosti Beograda su na svojim štandovima imali priliku da posetioce upoznaju svojim univerzitetima, gradovima iz kojih dolaze kao i da pozovu sve zainteresovane buduće brućose za obrazovanje upravo na njihovim fakultetima. Treba napomenuti da je ovaj skup deo godišnje Istekove (EESTEC) konferencije.
Ovakav otvoren dan predstvalja stalnu praksu koja se iz godine u godinu organizuje u različitim metropolama Evrope poput Atine, Minhena, Talina i španske predstonice Madrida. Prvi domaćin bio je Beograd davne 2009. godine, a protekle srede imao je opet priliku da se pokaže u prepoznatljivom svetlu.Tako je naša predstonica bila Evropa u malom.
Naš, lokalni komitet Beograd je deo Udruženja studenata elektrotehnike već 16 godina i broji više od 250 članova. Smatra se najbrojnim i po organizaciji najuspešnijim komitetom. Tako je kroz svoju istoriju čak 800 studenata ovog fakulteta prošlo različite vidove obuka, praksi. Na međunarodnom nivou ukazala im se čast za učestvovanjem na stručnim seminarima i kulturnim razmenama unutar starog kontinenta. Nosioci su i priznanja. U Madridu 2015. godine komitet je osvojio prvo mesto čime su stekli titulu najuspešnijeg i najbolje organizovanog komiteta u godini iza nas. Kroz ovakva međunarodna druženja predstavlja se kultura, tradicija, ali i izuzetno talentovani mladi studenti naše države.
Projekat Lead the Way koji je okupio trideset studenata iz trinaest zemalja Evrope nalazi se u grupi od trideset i dva najbolja projekta, po mišljenju Evropske komisije.
Kompanije koje su juče dale doprinos ovom događaju su:
- Acumenics
- Diwanee Serbia
- Humanity DOO
- Microsoft
Imali smo priliku da popričamo sa Nemanjom jednim od zaposlenih u kompaniji Microsoft koji nam je ispričao šta kompanija nudi studentima ovog usmerenja:
Mi studentima nudimo plaćenu praksu. Iz godine u godinu prijavljuje nam se veliki broj kanditata. Nakon selekcije kandidate pozivamo na test iz oblasti IT kao i test engleskog jezika. U toku su prijave za letnju praksu. Naša fleksibilnost im omogućava da se praksa izvede u okviru radnog vremena ili u dogovoru. Rad je timski, rade na stvarnim projektima koji rade naši inženjeri. Kod koji oni pišu se čuva i koristi se dalje u implementaciju proizvoda. Na taj način motivišemo studente. Za praksu u našoj kompaniji nije potrebno iskustvo, tako da studenti već posle prvog semestra imaju mogućnost da postanu deo našeg tima. Potrebni su nam studenti koji su ambiciozni, vredni i radni. Značajno jenapomenuti da su zaposleni upravo prošli ovakve programe.
Kompanija Humanity je američka kompanija koja posluje na našem tržištu. Do sada se nisu predstavljali mladim akademcima.Takođe su nam detaljno objasnili šta njihov menadžment nudi budućim inženjerima:
Sedište naše kompanije je u San Francisku. Na globalnom nivou nas je 136, a ovde u Srbiji nas je 80, od čega je 50 inženjera. Naša kompanija uglavnom je okrenuta optimizaciji radne snage kroz različita softverska rešenja. Što se tiče zaposlenja najveće širenje planirano je za grad Beograd, trenutno nam je potrebno 13 ljudi. Što se tiče praksi kod nas je takve pozicije povremeno otvaraju. Praktikanti imaju mogućnost da kroz mentorski rad usvajaju znanja i veštine.To su plaćene prakse koje podrazumevaju puno radno vreme u trajanju od tri meseca. Cilj nam je da studenti koji su na praksi postanu deo našeg tima. Poželjno je određeno znanje i projekti, zato smo uglavnom usmereni ka studentima završnih godina. Sada su trenutno na praksi četiri praktikanta. Maksimalno smo posvećeni svakom od njih. Nadamo se da ćemo sa njima nastaviti saradnju. Ovaj sajam smo iskoristili kao priliku da upoznamo studente kao i oni nas.
Na hodnicima Elektrotehničkog fakulteta sreli smo i strane studente koji su oduševljeni Beogradom, gostoprimstvom koje im ovde pruženo.Tokom nedelju dana imali su priliku da se upoznaju sa našim gradom. Ove utiske preneli su nam mladi nemački studenti. Naši gosti smešteni su u hotelu Slavija koji je izašao u susret organizatorima i na taj način podržao događaj.
Ono što je na nas ostavilo najveći utisak je entuzijazam ovih mladih ljudi. Želja za druženjem, upoznavanjem, širenjem vidika i ostvarivanje novih kontakata. Studenti navode da su vodili prijatne razgovore.
Od svojih kolega saznali su neke nove informacije koje nisu do tog trenutka znali. Tokom ovih dana organizovali su različite događaje gde su upoznavali jedni druge sa tradicijom svojih zemalja. Organizovane su različite večernje zabave. Posebno je interesantno gastronomsko veče gde su se kroz ukuse, arome i boje bolje upoznavali.
Upravo ovakav skup dokaz je šta mladi ljudi umeju i znaju s obzirom da iza čitave organizacije stoje samo studenti podržani od strane profesore. Pozitivne reakcije izazvali su i kod zaposlenih na fakultetu. Iz razgovora sa studentima smo zaključili da postoji potreba za većem brojem ovakvih događaja. Možemo slobodno reći da se zabava i edukacija mogu spojiti u jedan projekat.
Studenti Elektrotehnike pokazali su kako zajedničkim ciljem možemo osvajati svet. Ovakvim primerom mogu podsticati i studente drugih fakulteta na organizaciju sličnih događaja.
Autori: Ivana Petković i Milica Milovanović