Novi Sad, grad sa kojim se družim već 14 godina.
Grad koji je obeležio moje tinejdžerske , studentske, dane mladosti.
Grad u kome sam stekla prijatelje za ceo život, ljude za večitu inspiraciju.
Grad koji me je probudio, osvetlio mi put.
Grad iz koga odlazim, a iznova se vraćam.
Novi Sad, moja čežnja, moj mir, moja ulaznica.
Novi Sad, to sam ja.
Nemoguće je šetati se centrom grada, a da vas neopisiva toplina i vedrina ne povuku pravo ka Miletićevoj, ka prostoru malom, ali punom kreativnosti i osmeha dobrodošlice.
Osnivači ovog studija, Željana Jurković (vajarka i dizajnerka) i Marko Runjić (arhitekta i dizajner), odgovorili su mi na nekoliko pitanja i time predstavili studio…
Kako ste došli na ideju da osnujete Zanart?
Zanart je nastao kao ideja o zajedničkom prostoru za rad i izlaganje, a vremenom je počeo da okuplja umetnike i dizajnere koji rade u različitim medijima.
Kakva je procedura za osnivanje ovakve vrste studija i za dobijanje prostora?
Što se tiče otvaranja prostora, važno je dobro razmisliti o delatnostima i ciljevima studija ili nekog sličnog prostora, potom se treba konsultovati sa osobama koje se bave pravnim poslovima. Prostor u kom se trenutno nalazimo smo sami iznajmili, tako da sami i snosimo troškove za njega. Uredili smo ga po sopstvenim željama I mogućnostima.
Čime se najviše ponosite, od samog početka ove priče, pa sve do danas?
Ponosni smo na sve inspirativne ljude koji su prošli kroz Zanart studio, na nova poznanstva i prilike koje su nas mnogo čemu naučile.
Koliko su vaša dosadašnja iskustva i znanje (obrazovanje) doprineli okupljanju mladih umetnikau Novom Sadu?
Organizovanje Pop-up prezentacija, koje imaju za cilj predstavljanje kreativaca i njihovog rada javnosti, doprineli su između ostalog i njihovoj promociji. Svake druge nedelje Zanart studio ustupa prostor jednom dizajneru, da se predstavi široj publici, uz različite programe, animaciju i otvorenu komunikaciju.
Izdvojili bismo ogranizovanje izložbe „Nova Industrija“ , u okviru manifestacije „Noć muzeja 2013“ , gde je pomoću raspisanog konkursa odabrano deset najboljih i najreprezentativnijih radova mladih kreativaca (do 35 godina starosti) koji su dobili priliku da se prikažu na toj izložbi.
Koji je vaš moto, cilj?
Naši glavni ciljevi su afirmacija kreatvinog delovanja, razvijanje zanata i malih manufaktura u savremenom kontekstu, podrška kreativcima i dizajnerima na lokalnoj sceni, kao i stvaranje pozitivne preduzetničke klime za održivo bavljenje kreativnim delatnostima, poput dizajna i primenjene umetnosti.
Šta biste poželeli u budučnosti , sebi i Zanartu?
Stvaranje mreže kreativnih ljudi, više saradnji, novih potencijalnih projekata i mnogo poznanstava.
Za više informacija, možete posetiti njihovu facebook stranicu: https://www.facebook.com/zanartstudio/timeline