Šta je biodiverzitet? Najjednostavnije rečeno, biodiverzitet je raznolikost živog sveta na planeti. Biodiverzitet na Zemlji danas čine milioni različitih bioloških vrsta, koje su proizvod četri milijarde godina evolucije. Sama reč “biodiverzitet” je relativno nova, ozvaničena je u 1985. godini spajanjem dve reči, biološki diverzitet.
Međunarodni dan biodiverziteta
U decembru 2000.godine Generalna skupština UN usvojila je 22. maj, kao Međunarodni dan biodiverziteta, u znak sećanja na usvajanje finalnog teksta Konvencije o biodiverzitetu 22. maja 1992. u Najrobiju.
Stručnjaci konstantno upozravaju da nisu dovoljne samo njihove akcije, već je neophodno i povećanje svesti o neophodnosti očuvanja biodiverziteta i promena ponašanja, naglašavajući da svako može doprineti tome da se zaustavi sadašnja stopa izumiranja biljaka, životinja i njihovih staništa u svetu, koja je 10.000 puta veća nego što je prirodno.
Prema posledjim podacima biodiverzitet Srbije čini oko 60.000 vrsta, iako teritorija Srbije obuhvata svega 1,9 odsto teritorije Evrope, dok ceo Evropski kontinent zauzima samo 2% površine Zemlje
U odnosu na vrste prisutne u Evropi u Srbiji ima:
- 110 vrsta riba, što je 51% svih evropskih vrsta,
- 44 vrste vodozemaca i gmizavaca ili 49% vrsta prisutnih u Evropi,
- 96 vrsta sisara ili 67% ukupnog evropskog broja.
Na žalost ugroženo je:
- 21% svih poznatih sisara,
- 30% vodozemaca,
- 12% ptica,
- 28% gmizavaca,
- 37% riba,
- 70 procenata biljaka
- i 35 odsto beskičmenjaka.
U Srbiji među najugroženijima na listi vrsta ptica, sisara i vodozemaca nalaze se: beloglavi sup, mrki medved, divokoza, srna, stepski soko, šareni tvor, crni daždevnjak, veliki tetreb, jelen, ris, belonokta vetruška, orao krstaš.
Ipak, prema istraživanjima, Srbija spada u izuzetno bogatu zemlju životinjskim vrstama. Vredi ih sačuvati, zar ne?
Autorka: Jasmina Mišović.